Omlet jabłkowo-cynamonowy z białą czekoladą...
Zepsuła mi się pralka. Jest naprawiana od 4 dni – bez skutku. Nadzieja na samodzielne pranie prysła. Musiałam więc znaleźć kogoś, kto pomoże mi w tej nietypowej sytuacji. Biegania i jeżdżenia z praniem jest co niemiara. No i koniec końców okazuje się, że trzeba kupić nową pralkę. W obliczu tej nieprzyjemnej sytuacji postanowiłam zrobić sobie dzisiaj śniadanie, które choć odrobinę poprawi mi humor. Ach…
Składniki:
2 duże jajka (białka i żółtka oddzielnie)
40 gramów drobnego, białego cukru
80 gramów mąki pszennej typ 450
20 gramów mąki ziemniaczanej
100 mililitrów mleka (może być roślinne)
10 mililitrów oleju
(ewentualnie) 1 – 2 łyżeczki cynamonu (ile lubicie)
Tłuszcz do posmarowania patelni
0,5 małego, słodkiego jabłka
40 gramów białej czekolady
Szczypta soli
Żółtka utrzyj z cukrem. Dodaj 2 razy po 1/3 ilości mąki pszennej (przesiej ją) i za każdym razem dobrze zmiksuj. Dolej mleko i olej i znów dobrze zmiksuj. Nie myj jeszcze naczynia po oleju. Dodaj resztę mąk i cynamon i znów zmiksuj, by nie było grudek.
Pokrój jabłko w niedużą kostkę (mniejszą niż 0,5 cm). Czekoladę drobno posiekaj.
W osobnej, czystej i suchej misce ubij białka ze szczyptą soli. W 4 porcjach dodaj je do reszty masy na omlet i delikatnie wymieszaj szpatułką lub łyżką (łyżka może jednak spowodować, że piana z białek opadnie). Dodaj jabłko i czekoladę i delikatnie wymieszaj.
Posmaruj olejem patelnię o średnicy 23-28 cm – jeśli chcesz mieć dwa omlety. Proponuję użyć oleju, który został jeszcze na ściankach naczynia, w którym odmierzyłaś/odmierzyłeś go poprzednio. Zbierz go ręcznikiem papierowym lub pędzelkiem sylikonowym i posmaruj patelnię. Rozgrzej ją na średnim ogniu. Na mocno ciepłą patelnię wylej połowę ciasta (jeśli ma ona więcej niż 28 cm średnicy, wylej całe ciasto). Rozprowadź je delikatnie, by gruba jego warstwa stworzyła w miarę równy, okrągły placek na patelni. Smaż przez około 1 minutę lub 2 lub do momentu, aż się zrumieni na złoto i przewróć go na drugą stronę. Na drugiej stronie powinien poleżeć nieco krócej.
Omlet dobrze smakuje zarówno na gorąco, jak i po wystudzeniu. Można podawać go ze słodkimi sosami, z bitą śmietaną, czy świeżymi owocami.
SMACZNEGO!
Dodaj komentarz